Informacje

2021 r. Rokiem Powstań Śląskich.

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Nie oznaczało to jednak powrotu do sytuacji przed zaborami.

Terytorium niepodległego państwa polskiego częściowo zostało ukształtowane na konferencji pokojowej w Paryżu, ale części granic nie wyznaczono.

O kształt granicy wschodniej i utrzymanie niepodległości trzeba było walczyć z bolszewikami. Na zachodzie i północy miały odbyć się plebiscyty , w których mieszkańcy Śląska, Warmii i Mazur mieli opowiedzieć się czy chcą należeć do Niemiec czy do Polski.

Powstańcy śląscy 1921

Śląsk był jednym z bardziej uprzemysłowionych regionów tym samym był atrakcyjny dla jednej i drugiej strony. Niemcy robili wszystko, żeby Śląsk pozostał w granicach państwa niemieckiego a plebiscyt został rozstrzygnięty korzystnie dla nich – zastraszali Ślązaków, dochodziło do aktów terroru, zabójstw. Ślązacy , którzy czuli się Polakami musieli sięgnąć po broń.

Doszło do trzech powstań śląskich :

I powstanie od 16.08 do 24.08 1919r

II powstanie od 19/20.08 do 25.08 1920 r.

III powstanie od 2/3.05 do 5.07.1921 r.

Trzecie powstanie pod wodza Wojciecha Korfantego wybuchło po plebiscycie, którego wynik dla Polski okazał się niekorzystny. Trwało najdłużej, miało największy zasięg i było najbardziej udane. W czasie jego trwania doszło do krwawych bitew pod Góra Świętej Anny i pod Olzą. Dzięki niemu obszar przyznany Polsce został powiększony.

W 2020 r. senat RP zdecydował o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Powstań Śląskich.

Skip to content